V médiách

Psychológ Dušan Fábik uvádza: „Podľa viacerých výskumov sú nositelia okuliarov vnímaní ako spoľahlivejší, umiernenejší či inteligentnejší. S vysokou pravdepodobnosťou to súvisí so stereotypizáciou okuliarov, ktorá začína už v útlom detstve. Je takmer pravidlom, že múdra či rozhľadená osoba v nejakej rozprávke alebo príbehu nosí okuliare,“ vysvetlil Fábik, odborník na politickú psychológiu.

Polarizácia spoločnosti je u nás problémom už niekoľko rokov. O potrebe jej zastavenia sa začalo najintenzívnejšie hovoriť práve po atentáte na Roberta Fica. Či sa nám to darí, a v akom stave je naša spoločnosť, hovorila redaktorka Nina Janešíkova s odborníkom na politickú psychológom Dušanom Fábikom.

Po minulotýždňovom atentáte na premiéra Roberta Fica zostalo príliš veľa otáznikov. Prečo sa niekto rozhodne k činu ako dôchodca Juraj Cintula? Čo ho k útoku motivovalo a čo jeho brutálny čin napovedá o ňom samom? Redakcia HN sa na osobnosť atentátnika z Levíc Juraja Cintulu pozrela očami psychológov Dušana Fábika a Dušana Kešického. Fábik hovorí: „Snaha o vraždu je vlastne patologickou snahou o vyriešenie svojho vnútorného konfliktu“.

O streľbe na premiéra Roberta Fica sme sa zhovárali s psychológom Dušanom Fábikom, ktorý sa zameriava aj na politickú psychológiu. Psychológ Fábik pripomína: „Ak verejnosť uvidí, že vo vypätej situácii sa dokážu spojiť aj politickí oponenti, ich voliči ich budú nasledovať“.

Psychológ Dušan Fábik hovorí v tejto epizóde o hrubosti v politike, eskalácii napätia, ale aj o kritickom myslení. Podcast rozpráva ako emócie ovplyvňujú voľbu politických lídrov a prečo agresívni a narcistickí politici priťahujú voličov. Diskutovali sme o manipulácii, hoaxoch a konšpiračných teóriach, a ako sa pred nimi chrániť. Fábik zdôraznil, že nie inteligencia, ale skôr zrelosť a spokojnosť nás ochránia pred dezinformáciami.

Mladým ľuďom do rúk zbraň nepatrí. Po tragických udalostiach, ktoré sa stali na školách nielen na Slovensku, ale aj v Česku, Ministerstvo vnútra spúšťa na základných a stredných školách bezpečnostný audit. Prioritou je pre nich aj duševné zdravie. Psychológ Fábik vraví: „prijímajúce a láskavé rodinné prostredie má moc, aby sa extrémne a agresívne tendencie vôbec nerozvinuli. Škola túto moc nemá a musí viac-menej už len reagovať na vzniknuté ťažkosti a problémy“.

Návrat hore