Rozhovory

Polarizácia spoločnosti je u nás problémom už niekoľko rokov. O potrebe jej zastavenia sa začalo najintenzívnejšie hovoriť práve po atentáte na Roberta Fica. Či sa nám to darí, a v akom stave je naša spoločnosť, hovorila redaktorka Nina Janešíkova s odborníkom na politickú psychológom Dušanom Fábikom.

O streľbe na premiéra Roberta Fica sme sa zhovárali s psychológom Dušanom Fábikom, ktorý sa zameriava aj na politickú psychológiu. Psychológ Fábik pripomína: „Ak verejnosť uvidí, že vo vypätej situácii sa dokážu spojiť aj politickí oponenti, ich voliči ich budú nasledovať“.

V rozhovore pre HN so psychológom a odborníkom na politickú psychológiu Dušan Fábikom sa okrem iného dočítate o agresivite nielen v predvolebnej kampani, ale aj v spoločnosti. Ďalej, prečo pandémia covidu zvýšila agresívne správanie. Či súvisí agresivita s výškou inteligencie. A tiež, či emócie mobilizujú voličov k volebným urnám.

„Každá extrémna situácia má tendenciu podnietiť naše najhlbšie jadro. Človek, ktorého konanie sa vyznačuje sebeckým, egoistickým a bezohľadným správaním, bude s veľkou pravdepodobnosťou pod vplyvom extrémnej situácie konať ešte egoistickejšie a bezohľadnejšie. Jeho osobnostné sklony sa prehĺbia a ešte viac vystúpia na povrch. Platí to však aj v pozitívnom smere. Z nenápadného človeka s hlboko vštepenými hodnotami, morálkou a osobnou integritou môže zase extrémna situácia podnietiť hrdinstvo a odvahu, ktorú by sme možno na prvý pohľad ani neočakávali.“  Dušan Fábik

Vo svojej praxi sa psychológ Dušan Fábik okrem iných dôležitých procesov duše zaoberá aj príčinami, z ktorých pramení ľudská nespokojnosť. Jeho cieľom je prostredníctvom inovovanej metódy klasickej psychoanalýzy Sigmunda Freuda spoznať myšlienky a prežiť emócie, ktorých si klient v danom okamihu nie je vedomý. Proces rozhodovania sa a voľby je podľa jeho znalostí prevažne emočný a často nevedomý. Vysvetľuje aj duševné pochody, na základe ktorých sa rozhodujú voliči o tom, komu dajú vo voľbách svoj hlas.

Návrat hore